Wielkanocne dekoracje i zabawy z dzieckiem

wtorek, 11 kwietnia 2017
data:post.title

Przygotowania do Świąt pochłaniają nam zazwyczaj mnóstwo czasu. W przedświątecznej krzątaninie nie zapominajmy o najmłodszych. Jeśli Wasze dzieci podobnie, jak moja Lena, uwielbiają różnego rodzaju prace plastyczne, zaproponujcie im zabawy, które nie tylko zajmą je w trakcie Waszych przygotowań, ale i staną się wspaniałą świąteczną dekoracją Waszych stołów i domów.

Wysiewanie rzeżuchy

Wielkanoc od zawsze kojarzy mi się z rzeżuchą. Będąc dzieckiem, każdego roku wysiewałam ją razem z rodzicami, a teraz to samo robię ze swoją córką. W tym roku Lena, po raz pierwszy w pełni samodzielnie wysiewała nasionka, a potem skrupulatnie kilka razy dziennie obficie podlewała, nie tylko nasionka, ale i pół kuchni. ;) Muszę przyznać, że efekt przerósł moje oczekiwania, bo to właśnie jej hodowle są wyjątkowo bujne. A moja? No cóż, wciąż liczę na to, że coś z niej jeszcze wyrośnie…;)








Rzeżucha jest bardzo wdzięczną rośliną, zwłaszcza do pierwszych dziecięcych hodowli, ponieważ efekty jej uprawy można bardzo szybko zaobserwować.
To nie tylko doskonała dekoracja świątecznego stołu, ale i szerokie pole do różnego rodzaju zabaw. Na koniec zawsze można ją zjeść,bo jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa!

Wielkanocny fryzjer


Rzeczy, których potrzebujesz:
jajka
rzeżucha
wata
mazak
nożyczki
klej
elementy dekoracyjne np. oczy do zabawek

Do skorupek jajek wkładamy watę i wysiewamy rzeżuchę. Czekamy kilka dni, aż rzeżucha wyrośnie. Malujemy buźki i przyklejamy oczy. Po około czterech dniach rzeżucha idealnie nadaje się do zabawy we fryzjera.
Lenka miała niesamowitą frajdę ze strzyżenia i kształtowania fryzur. Na końcu wszystkie jajka zostały stylowo obcięte na łyso, ale żadne składniki się nie zmarnowały: jajka wykorzystałyśmy na śniadanie, a ścięte „włosy” zostały zjedzone wraz z kanapką na kolację. :)









Zajączki ze skarpetek


Rzeczy, których potrzebujesz:
skarpetki
groch lub ryż
mazaki
tasiemki
do dekoracji: oczy do zabawek

Skarpety wypełniamy grochem lub ryżem, związujemy u góry tasiemką (mniej więcej na 1/3 długości). Następnie nieco niżej, w połowie długości skarpety ponownie zawiązujemy tasiemkę, mocno ściskając i formując brzuszek i główkę. Zawiązujemy ozdobne kokardy, naklejamy oczy, rysujemy buźkę. Górną część skarpetki przecinamy na pól i formujemy kształt uszu. Zajączek gotowy!





Zajączki z papieru


Rzeczy, których potrzebujesz:
kolorowy papier
nożyczki  
klej
pompony albo wata
do dekoracji: oczy do maskotek, ozdobne tasiemki

Kartkę A4 przecinamy na pół, jeden z brzegów smarujemy klejem i sklejamy w rulon. Możemy też wykorzystać rolki po papierze toaletowym. Wycinamy uszy i doklejamy do rulonu, naklejamy oczy, rysujemy buźkę, z tyłu doklejamy ogonki z waty. Dodatkowo możemy wyciąć trawkę i udekorować zajączka kokardą z kolorowych tasiemek.








Girlanda z króliczków/zajączków


Rzeczy, których potrzebujesz:
kolorowe kartki papieru
nożyczki
klej
wata
sznurek, albo tasiemka (dość długa)
dziurkacz albo małe drewniane spinacze

Kartki papieru układamy jedna na drugiej. Przy pomocy dwóch miseczek: jednej mniejszej, drugiej większej odrysowujemy kształt królika tyłem-tułów i głowę. Dorysowujemy uszy. Wycinamy wszystkie króliki jednocześnie. Przyklejamy ogonki z waty. Na koniec możemy zrobić dziurki w uszach i przewlec króliki przez sznurek albo przyczepić do tasiemki przy pomocy małych, drewnianych spinaczy. Podobną girlandę robiła Dorota w programie "Dorota was urządzi". W zależności od wykorzystanych materiałów, taka girlanda może być świetną ozdobą pokoju dziecięcego, nie tylko w Święta.



Pisanki-wyklejanki


Rzeczy, których potrzebujesz:
kolorowe koraliki
klej
kartki kolorowego papieru

Proste, a wciąż się nie nudzi. Wycinamy kształt pisanki. Klejem rysujemy różne wzory i obsypujemy kolorowymi koralikami. Gotowe!






N.

Prześlij komentarz